OPA2171AIDCUR OverviewThe linear amplifier is packaged in a 8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width) case. This is a General Purpose type op amp. Linear amplifier is delivered in a Cut Tape (CT) case. The number of terminations approaches 8. Buffer amplifier has a total of 8 pins. Please take in mind that this instrumentation amplifier should be run at 18V. The buffer op amp includes 8 pins. Regarding input offset voltage, op amp rates 250μV. Surface Mount is the recommended mounting type for this linear amplifier. With regard to operating temperature, this op amp functions well at -40°C~125°C. This op amp can operate from a supply current at 475μA. Voltage gain should remain at 130dB. This op amp ic outputs Rail-to-Rail signals, which is one of the many benefits it has. This linear amplifier has a total of 2 elements. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 18V. TR is adopted to pack the instrumentation amplifier.
OPA2171AIDCUR Features8 Pins
supply voltage of 18V
130dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA2171AIDCUR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA2171AIDCUR Instrumentational OP Amps applications.
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 18V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | OPA2171 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 18V |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 475μA |
| Nominal Supply Current | 475μA |
| Output Current | 25mA |
| Slew Rate | 1.5V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 104 dB |
| Current - Input Bias | 8pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~36V ±1.35V~18V |
| Output Current per Channel | 35mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250μV |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -18V |
| Unity Gain BW-Nom | 3000 kHz |
| Voltage Gain | 130dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.0035μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 120dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | YES |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.000015μA |
| Programmable Power | NO |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 3MHz |
| Max I/O Voltage | 1.8mV |
| Wideband | NO |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.0035μA |
| Height | 900μm |
| Length | 2.3mm |
| Width | 2mm |
| Thickness | 850μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |