OPA2187IDGKR OverviewThe linear amplifier is packaged in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. This is a Zero-Drift type op amp. Linear amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 8. The buffer op amp includes 8 pins. Surface Mount is the recommended mounting type for this linear amplifier. With regard to operating temperature, this op amp functions well at -40°C~125°C. There are 2 circuits on this op amp. This op amp ic outputs Rail-to-Rail signals, which is one of the many benefits it has. It is recommended that this electronic component be used with an 100μA supply.
OPA2187IDGKR FeaturesOutput Type: Rail-to-Rail
OPA2187IDGKR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA2187IDGKR Instrumentational OP Amps applications.
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 2 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | OPA2187 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Circuits | 2 |
| Current - Supply | 100μA |
| Slew Rate | 0.2V/μs |
| Amplifier Type | Zero-Drift |
| Common Mode Rejection Ratio | 145 dB |
| Current - Input Bias | 100pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~36V ±2.25V~18V |
| Bandwidth | 550 kHz |
| Unity Gain BW-Nom | 550 kHz |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.005μA |
| Voltage - Input Offset | 1μV |
| Current - Output / Channel | 30mA |
| Common-mode Reject Ratio-Min | 130 dB |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |