| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 2 |
| Base Part Number | OPA2171 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 475μA |
| Supply Current-Max | 1.19mA |
| Slew Rate | 1.5V/μs |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Current - Input Bias | 8pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~36V ±1.35V~18V |
| Output Current per Channel | 35mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250μV |
| Gain Bandwidth Product | 3MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 3000 kHz |
| Voltage Gain | 130dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.0035μA |
| Supply Voltage Limit-Max | 40V |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |