OPA2333AIDGKT OverviewThe linear amplifier is packaged in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. This is a Zero-Drift type op amp. Linear amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 8. Buffer amplifier has a total of 8 pins. Please take in mind that this instrumentation amplifier should be run at 5V. The buffer op amp includes 8 pins. Regarding input offset voltage, op amp rates 10μV. Surface Mount is the recommended mounting type for this linear amplifier. With regard to operating temperature, this op amp functions well at -40°C~125°C. This op amp can operate from a supply current at 17μA. Voltage gain should remain at 130dB. The op amp ic has 2 channels on it. This op amp ic outputs Rail-to-Rail signals, which is one of the many benefits it has. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 2.75V. TR is adopted to pack the instrumentation amplifier.
OPA2333AIDGKT Features8 Pins
supply voltage of 5V
130dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA2333AIDGKT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA2333AIDGKT Instrumentational OP Amps applications.
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | OPA2333 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 2.75V |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 17μA |
| Nominal Supply Current | 50μA |
| Output Current | 5mA |
| Slew Rate | 0.16V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | Zero-Drift |
| Common Mode Rejection Ratio | 106 dB |
| Current - Input Bias | 70pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8V~5.5V ±0.9V~2.75V |
| Output Current per Channel | 5mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10μV |
| Bandwidth | 350 kHz |
| Unity Gain BW-Nom | 350 kHz |
| Voltage Gain | 130dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 120dB |
| Low-Offset | YES |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 7V |
| Voltage - Input Offset | 2μV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | YES |
| Programmable Power | NO |
| Max I/O Voltage | 10μV |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.0004μA |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |