OPA691ID OverviewOp amp is packaged in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. Op amps are Current Feedback types of amplifier on the chip. Instrumentation amplifier is delivered in a Tube case. The number of terminations approaches 8. Linear amplifier has a total of 8 pins. Please take in mind that op amp should be run at 5V. Linear amplifier includes 8 pins. Regarding input offset voltage, buffer amplifier rates 500μV voltage. Surface Mount is the recommended mounting type of operational amplifiers. With regard to operating temperature, op amp ranges -40°C~85°C. Operational amplifier can operate supply current at 5.1mA. Instrumentation amplifier has 1 channels on it. The operating supply voltage of instrumentation amplifier is rated 5V voltage.
OPA691ID Features8 Pins
supply voltage of 5V
OPA691ID ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA691ID Instrumentational OP Amps applications.
Proportional operation circuits
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | OPA691 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 5.1mA |
| Nominal Supply Current | 5.3mA |
| Slew Rate | 2100V/μs |
| Amplifier Type | Current Feedback |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Current - Input Bias | 15μA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 5V~12V ±2.5V~6V |
| Output Current per Channel | 190mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500μV |
| Bandwidth | 210MHz |
| Gain Bandwidth Product | 2GHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Unity Gain BW-Nom | 280000 kHz |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 35μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 55dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Settling Time | 8 ns |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| -3db Bandwidth | 280MHz |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 40μA |
| Programmable Power | NO |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Max I/O Voltage | 2.5mV |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |