OPA830IDBVT OverviewThere is a SC-74A, SOT-753 case in which the instrumentation amplifier is packaged. Buffer amps of this type are called Voltage Feedback-types. A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the buffer op amp. The number of terminations is approaching the 5 mark. The total number of pins on linear amplifier is 5. The linear amplifier should be run at 5V at all times, so please keep that in mind when using it. 5 pins are included on the operational amplifiers. As far as the input offset voltage is concerned, linear amplifier rates at 1.5mV. For this electronic part, it is recommended that you mount it with type Surface Mount. It is important to note that this linear amplifier works well at a temperature of -40°C~85°C when it comes to operating temperatureIt is possible to operate this buffer amplifier from a supply current of 4.25mA . 72dB should be the voltage gain. Op amp ic has 1 channels. For the packing of the instrumentation amplifier, TR is adopted.
OPA830IDBVT Features5 Pins
supply voltage of 5V
72dB voltage gain
OPA830IDBVT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA830IDBVT Instrumentational OP Amps applications.
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | OPA830 |
| Pin Count | 5 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 4.25mA |
| Nominal Supply Current | 4.7mA |
| Slew Rate | 600V/μs |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Common Mode Rejection Ratio | 76 dB |
| Current - Input Bias | 5μA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.8V~11V ±1.4V~5.5V |
| Output Current per Channel | 85mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5mV |
| Bandwidth | 110MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Unity Gain BW-Nom | 310000 kHz |
| Voltage Gain | 72dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 61dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| -3db Bandwidth | 310MHz |
| Programmable Power | NO |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -6V |
| Max I/O Voltage | 500μV |
| Height | 1.45mm |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.6mm |
| Thickness | 1.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |