TL062CDT OverviewThere is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case in which the instrumentation amplifier is packaged. Buffer amps of this type are called J-FET-types. A Cut Tape (CT) case is used to deliver the buffer op amp. The number of terminations is approaching the 8 mark. The total number of pins on linear amplifier is 8. The linear amplifier should be run at 15V at all times, so please keep that in mind when using it. 8 pins are included on the operational amplifiers. As far as the input offset voltage is concerned, linear amplifier rates at 15mV. For this electronic part, it is recommended that you mount it with type Surface Mount. It is important to note that this linear amplifier works well at a temperature of 0°C~70°C when it comes to operating temperatureIt is possible to operate this buffer amplifier from a supply current of 200μA . 75.56dB should be the voltage gain. Op amp ic has 2 channels. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 18V. For the packing of the instrumentation amplifier, TAPE AND REEL is adopted.
TL062CDT Features8 Pins
supply voltage of 15V
75.56dB voltage gain
TL062CDT ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
TL062CDT Instrumentational OP Amps applications.
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 15V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | TL062 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 18V |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 200μA |
| Nominal Supply Current | 250μA |
| Power Dissipation | 680mW |
| Output Current | 20mA |
| Min Input Voltage | -12V |
| Slew Rate | 3.5V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | J-FET |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Current - Input Bias | 30pA |
| Max Input Voltage | 15V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 6V~36V ±3V~18V |
| Output Current per Channel | 20mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 15mV |
| Bandwidth | 1MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Unity Gain BW-Nom | 1000 kHz |
| Voltage Gain | 75.56dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.01μA |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 3mV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | YES |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.0004μA |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Height | 1.25mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |