OSD3358-512M-ISM OverviewThe microcontroller has been classified as a MPU Core type module or board.An integral MCU electronics of it is a processor with ARM® Cortex®-A8, AM3358 cores that drives the whole thing.It is important to note that the microcontroller is set to -40°C~85°C as the default setting.Connectors of type 256-BGA are the most common.A member of the OSD335x Series, this MCUs can be found in this category.A RAM size of 512MB is set in order to ensure that the software runs normally and that MCU chip does not crash.There is a 1GHz speed for this MCU chip.Powering Microprocessor chip is a NEON™ SIMD Core Processor.
OSD3358-512M-ISM FeaturesCore processor of ARM® Cortex®-A8, AM3358
Speed of 1GHz
OSD3358-512M-ISM ApplicationsThere are a lot of Octavo Systems LLC
OSD3358-512M-ISM Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
Home and Building Automation
Thermostat
Industrial Gateways
Embedded Instrumentation
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | OSD335x |
| Size / Dimension | 0.83 x 0.83 21mmx21mm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| Connector Type | 256-BGA |
| Additional Feature | GPMC OF 28 BIT-ADDRESS LINES AND 16 BIT-DATA LINES AVAILABLE |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B256 |
| Speed | 1GHz |
| RAM Size | 512MB |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A8, AM3358 |
| Boundary Scan | YES |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Co-Processor | NEON™ SIMD |
| Length | 21mm |
| Height Seated (Max) | 3.08mm |
| Width | 21mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |