P2010NSN2MFC OverviewPacked in 689-BBGA Exposed Pad, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. The CPU has 1 Core 32-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around 0°C~125°C TA. It comes from the QorIQ P2 series. This CPU is cored with a PowerPC e500v2 processor. This CPU uses DDR2, DDR3 RAM controllers. To serve better this microprocessor features DUART, I2C, MMC/SD, SPI interfaces. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR, RISC. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with P2010. There are 689 terminations totally. With a 1.05V voltage supply, the part should be turned on and run. The supply voltage should not exceed 1.1V. This CPU has a wide external data Bus width of 64. The embedded microprocessor has a clock frequency of 100MHz.
P2010NSN2MFC FeaturesPowerPC e500v2 Core
P2010NSN2MFC ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
P2010NSN2MFC Microprocessor applications.
Measurement and control field
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | 689-BBGA Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | QorIQ P2 |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 689 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | TIN COPPER/TIN SILVER |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.05V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | P2010 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B689 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.1V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1V |
| Speed | 1.2GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e500v2 |
| Clock Frequency | 100MHz |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (3) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR2, DDR3 |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Additional Interfaces | DUART, I2C, MMC/SD, SPI |
| Length | 31mm |
| Height Seated (Max) | 2.46mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |