PCK2001MDB,118 OverviewIt's a electronic part of the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. It's packaged in the form of a Tape & Reel (TR). The maximum value for normal operation is 150MHz. There are 28 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 3.3V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution) is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to 0°C~70°C. It should be able to work with a power source of 3.135V~3.465VV. It is a member of the PCK2001 family. This electronic gadget is a member of the PCK2000 family. The maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.465V. It is powered by a 3.3V volt supply. 10 true outputs are available.
PCK2001MDB,118 Features28 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
PCK2001MDB,118 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
PCK2001MDB,118 Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2016 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | PCK2001 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 150MHz |
| Family | PCK2000 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Propagation Delay (tpd) | 3.5 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.25 ns |
| Number of True Outputs | 10 |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |