CY2DP814ZXI OverviewThe clock divider is available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. There is a Tube package attached to it. It is normal to operate with a value of 450MHz. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 3.135V~3.465V V source. There is an output of LVPECL.
CY2DP814ZXI FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
CY2DP814ZXI ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CY2DP814ZXI Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 450MHz |
| Input | LVDS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |