PCK9447BD,151 OverviewThe clock divider is available in 32-LQFP case. There is a Tray package attached to it. It is normal to operate with a value of 350MHz. A total of 32 terminations are present. Supply voltages of 2.5V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 2.375V~3.465V V source. There is a pin count of 32 on timeing clock. This object belongs to the PCK9447 family. There is 2.625V maximum supply voltage (Vsup). The supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V in order for the clock divider to operate normally. It is possible to obtain 9 true outputs. As a result of using this gadget, you will also be able to obtain IT ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY.
PCK9447BD,151 Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PCK9447BD,151 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
PCK9447BD,151 Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2005 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PCK9447 |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 350MHz |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 2:9 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Propagation Delay (tpd) | 4.4 ns |
| fmax-Min | 350 MHz |
| Number of True Outputs | 9 |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |