NB3N2304NZDTG OverviewThe clock divider is packaged in a 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. The package is in the form of a Tube. It contains 8 terminations. The supply voltage of 3.3V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 3V~3.6VV. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 8. The output is LVCMOS, LVTTL. It is operated by using 8 pins. This is a member of the NB3N2304 family. 3N is a family of electronic gadgets. A maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.6V. It is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 3V to ensure normal operation. By default, output 4 is set. A voltage of 3.3V is recommended for maximum efficiency. As long as the frequency is 140MHz, it maintains excellent accuracy.
NB3N2304NZDTG Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 140MHz frequency
NB3N2304NZDTG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3N2304NZDTG Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 140MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB3N2304 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Current | 25mA |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Turn On Delay Time | 5 ns |
| Family | 3N |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Max I(ol) | 0.025 A |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Height | 950μm |
| Length | 3.1mm |
| Width | 4.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |