PCK946BD,128 OverviewThe clock divider is packaged in a 32-LQFP case. The package is in the form of a Tape & Reel (TR). As a rule, the maximum value for normal operation is 150MHz. It contains 32 terminations. The supply voltage of 3.3V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer. When the temperature is set to 0°C~70°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 3V~3.6VV. It has a pin count of 32. The output is CMOS. This is a member of the PCK946 family. 946 is a family of electronic gadgets. A maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.6V. It is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 3V to ensure normal operation.
PCK946BD,128 Features32 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
PCK946BD,128 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
PCK946BD,128 Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Base Part Number | PCK946 |
| Output | CMOS |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 150MHz |
| Family | 946 |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 2:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.45 ns |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |