NB3N200SDG OverviewThere is a case of 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) in which it is packaged. Tube is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 200MHz. It has 8 terminations. With a voltage of 3.3V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Buffer/Driver are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 3V~3.6VV. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. The pin count is 8. As a result, it produces LVCMOS, LVDS. A 8 pin is used for operation. The NB3N200 family contains it. The supply voltage should be kept at 3.3V for maximum efficiency.
NB3N200SDG Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB3N200SDG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3N200SDG Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer/Driver |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | NB3N200 |
| Output | LVCMOS, LVDS |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 22mA |
| Propagation Delay | 2.4 ns |
| Turn On Delay Time | 6 ns |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Data Rate | 200 Mbps |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | LVCMOS, LVDS |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Out Swing-Min | 2 V |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |