PCKEL14D,112 OverviewIt is available in the case 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) for this cut smart buffer. It is available in the case Tube. There is a maximum value of 1GHz for normal operation. There are 20 terminations in it. Using a supply voltage of 2.5V allows for high efficiency. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer for this electronic part. The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 2.375V~3.8V volts. It has a number of pins of 20. There is an output of PECL. There is a family of objects known as the PCKEL14. It's set to 3.8V for the maximum supply voltage (Vsup). To ensure normal operation of the cut smart buffer, the supply voltage (Vsup) should always be kept above 2.375V. Power for the clock buffer comes from a -2.5/-3.3/2.5/3.3V volt supply. It is also possible to obtain NECL MODE: VCC=0 WITH VEE= -2.375V TO -3.8V by using this gadget.
PCKEL14D,112 Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PCKEL14D,112 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
PCKEL14D,112 Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC=0 WITH VEE= -2.375V TO -3.8V |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.8V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PCKEL14 |
| Output | PECL |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.8V |
| Power Supplies | -2.5/-3.3/2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1GHz |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 2:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.97 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 0.94 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.07 ns |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |