CY2314ANZSXC-1T OverviewThe clock divider is packaged in a 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case. The package is in the form of a Tape & Reel (TR). As a rule, the maximum value for normal operation is 100MHz. It contains 28 terminations. The supply voltage of 3.3V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to 0°C~70°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 3.135V~3.465VV. It has a pin count of 28. A maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.465V. True outputs are available in 14.
CY2314ANZSXC-1T Features28 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
CY2314ANZSXC-1T ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CY2314ANZSXC-1T Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:14 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Propagation Delay (tpd) | 5 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.25 ns |
| Number of True Outputs | 14 |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Base Part Number | CY2314 |
| Number of Outputs | 14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Max I(ol) | 0.025 A |