PI49FCT3807ASEX OverviewThe clock divider is packaged in a 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case. The package is in the form of a Tape & Reel (TR). As a rule, the maximum value for normal operation is 66MHz. It contains 20 terminations. The supply voltage of 3.3V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 3V~3.6VV. It is located in the way of Surface Mount. The output is CMOS, TTL. It is operated by using 20 pins. This is a member of the 49FCT3807 family. FCT is a family of electronic gadgets. A maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.6V. It is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 3V to ensure normal operation. By default, output 10 is set. It is part of the 49FCT series of electrical components. A voltage of 3.3V is recommended for maximum efficiency.
PI49FCT3807ASEX Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI49FCT3807ASEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI49FCT3807ASEX Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 49FCT |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 49FCT3807 |
| Output | CMOS, TTL |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Frequency (Max) | 66MHz |
| Family | FCT |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Max I(ol) | 0.024 A |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.5 ns |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |