NBSG14MNG Overview16-VFQFN Exposed Pad case is available for the cut smart buffer. In case Tube, the cut smart buffer is available. A total of 16 terminations have been found in it. The supply voltage of 2.5V is capable of providing high efficiency. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution), Data. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C. In general, it should be able to work with a power source of 2.375V~3.465V volts. There is a place for it in the way of Surface Mount. On this board, there is a pin count of 16. Buffer IC is RSECL, RSNECL, RSPECL that is output. In order for the timeing clock to operate, it is connected to the 16 pins. The structure belongs to the NBSG14 family of structures. The electronic gadget belongs to the 14 family. A voltage higher than 2.375V is necessary for normal operation of the system. By default, the output of the circuit clock is set to 4. There is a -2.5/-3.3/2.5/3.3V volt supply that powers the timeing clock. As long as the frequency is 12GHz, excellent accuracy can be achieved.
NBSG14MNG Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 12GHz frequency
NBSG14MNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NBSG14MNG Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2004 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Data |
| Terminal Finish | Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 12GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NBSG14 |
| Output | RSECL, RSNECL, RSPECL |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 4 |
| Power Supplies | -2.5/-3.3/2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 60mA |
| Propagation Delay | 160 ps |
| Turn On Delay Time | 160 ps |
| Family | 14 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVCMOS, LVDS, LVTTL, NECL, PECL, RSECL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |