PI6C10810LE OverviewIt is available in the case 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) for this cut smart buffer. It is available in the case Tube. There is a maximum value of 250MHz for normal operation. There are 20 terminations in it. Using a supply voltage of 1.2V allows for high efficiency. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution) for this electronic part. The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 1.1V~2.7V volts. It's in the way of Surface Mount. There is an output of LVCMOS, LVTTL. The 20 pins are utilized for operation. There is a family of objects known as the PI6C10810. It is part of the 6C family of electronic buffer ICs. As a default, it is set to output 10 by default.
PI6C10810LE Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI6C10810LE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C10810LE Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Package / Case | SSOP-16 |
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Terminals | 16 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of Pins | 20 |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Brand | Analog Devices |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| RoHS | Details |
| Part Status | Active |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Base Product Number | LTC4305 |
| Number of Terminations | 20 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| ECCN Code | EAR99 |
| Product Status | Active |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Series | LTC4305 |
| Voltage - Supply | 1.1V~2.7V |
| Packaging | Reel |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Pbfree Code | No |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Applications | Multiplexer with Amplifier |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Subcategory | Switch ICs |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Voltage - Supply | 2.2V ~ 5.5V |
| Base Part Number | PI6C10810 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Outputs | 10 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Terminal Pitch | 0.635 mm |
| Number of Circuits | 1 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Pin Count | 16 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Family | 6C |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Max I(ol) | 0.008 A |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Duty Cycle | 60 % |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7 V |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.3 ns |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | SMBus (2-Wire/I²C) |
| Duty Cycle | 60 % |
| Analog IC - Other Type | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER |
| Length | 6.5mm |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Width | 4.4mm |
| Product Type | Multiplexer Switch ICs |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Product | Multiplexers |
| Product Category | Multiplexer Switch ICs |
| Width | 3.9 mm |
| Length | 4.8895 mm |