NB3L14SMNG OverviewThe clock divider is packaged in a 16-VFQFN Exposed Pad case. The package is in the form of a Tube. As a rule, the maximum value for normal operation is 300MHz. It contains 16 terminations. The supply voltage of 2.5V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C TA, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.375V~2.625VV. It has a pin count of 16. It is operated by using 16 pins. 3L is a family of electronic gadgets. A maximum supply voltage (Vsup) is set to 2.625V. It is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 2.375V to ensure normal operation. True outputs are available in 8.
NB3L14SMNG Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C TA degrees
NB3L14SMNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3L14SMNG Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 16 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 300MHz |
| Family | 3L |
| Input | LVDS |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 0.6 ns |
| fmax-Min | 300 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.02 ns |
| Number of True Outputs | 8 |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |