PI6C485352FAE OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 48-TQFP. This package is packaged in the form of a Tray. For normal operation, 500MHz is the maximum value. It has 48 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 3.3V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 3V~3.6V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. There is a value of CMOS, LVPECL as the output. During operation, 48 pins are used. As a member of the PI6C485352 family, it falls under that category. A member of the 6C family, this clock buffer is a digital camera. Vsup is set to 3.6V as the maximum supply voltage. As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 3V. As a default, it is set to output 12. When the supply voltage is at 3.3V, the efficiency will be highest.
PI6C485352FAE Features48 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI6C485352FAE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C485352FAE Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | PI6C485352 |
| Output | CMOS, LVPECL |
| Number of Outputs | 12 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Frequency (Max) | 500MHz |
| Family | 6C |
| Input | HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:12 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Duty Cycle | 55 % |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |