NB3U1548CDTR2G OverviewThere is a case of 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) in which it is packaged. Tape & Reel (TR) is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 160MHz. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C TA in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 1.4V~3.465VV.
NB3U1548CDTR2G FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C TA degrees
NB3U1548CDTR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3U1548CDTR2G Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 11 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 1.4V~3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 160MHz |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |