PI6C490098LE OverviewA 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case is used for packaging. A Tube is used to package it. Under normal circumstances, 25MHz is the maximum value. In it, there are 16 terminations. Supply voltages of 3.3V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution). Temperature 0°C~70°C is recommended for reliable performance. With a 3.135V~3.465VV power source, it should work. There is LVCMOS output from clock driver. It belongs to the family PI6C490098. There is a voltage supply of 3.3V volts for powering it.
PI6C490098LE Features16 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
PI6C490098LE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C490098LE Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2016 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | PI6C490098 |
| Output | LVCMOS |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 25MHz |
| Input | LVCMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:3 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |