PI6C48535-01BLIE OverviewThere is a case option of 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) available for this clock divider. There is a Tube packaged with it. Normal operation is limited to 500MHz. 20 terminations have been recorded. With a supply voltage of 3.3V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 3V~3.6V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. As a result, the output is LVPECL. It is operated using the 20 pins. This is a member of the family of PI6C48535. The gadget belongs to the 6C family of clock buffers. The maximum supply voltage (Vsup) has been set to 3.6V. As a rule, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V for normal operation. There is a 3.3V volt supply attached to it.
PI6C48535-01BLIE Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI6C48535-01BLIE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C48535-01BLIE Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | PI6C48535 |
| Output | LVPECL |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 500MHz |
| Family | 6C |
| Input | LVCMOS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| fmax-Min | 500 MHz |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |