PI6C49X0204B-AWEX OverviewThere is a case of 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) in which it is packaged. Tape & Reel (TR) is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 200MHz. It has 8 terminations. With a voltage of 3.3V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. It is recommended to set the temperature to 0°C~70°C TA in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 2.375V~3.465VV. As a result, it produces LVCMOS, LVTTL. The gadget belongs to the 6C family. There is a 3.465V maximum supply voltage set (Vsup).
PI6C49X0204B-AWEX Features8 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C TA degrees
PI6C49X0204B-AWEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C49X0204B-AWEX Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Family | 6C |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Propagation Delay (tpd) | 3.3 ns |
| fmax-Min | 200 MHz |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.885mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |