SI53308-B-GMR Overview32-VFQFN Exposed Pad case is available for the cut smart buffer. In case Tape & Reel (TR), the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 725MHz. A total of 32 terminations have been found in it. The supply voltage of 1.8V is capable of providing high efficiency. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution), Translator. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C. In general, it should be able to work with a power source of 1.71V~3.63V volts. There is a place for it in the way of Surface Mount. Buffer IC is CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL that is output. In order for the timeing clock to operate, it is connected to the 32 pins. The structure belongs to the SI53308 family of structures. This value is set to 1.89V for the maximum available supply voltage (Vsup). A voltage higher than 1.71V is necessary for normal operation of the system. There is a 1.8/3.3V volt supply that powers the timeing clock. The clock divider consumes 100mA quiescent current and is unaffected by external factors.
SI53308-B-GMR Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
SI53308-B-GMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI53308-B-GMR Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Translator |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | SI53308 |
| Output | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.89V |
| Power Supplies | 1.8/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.71V |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 65mA |
| Quiescent Current | 100mA |
| Frequency (Max) | 725MHz |
| Logic Function | Translator |
| Input | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:3 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.9 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 0.9 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.075 ns |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |