PI6C49X0204CWIE OverviewThere is a case option of 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) available for this clock divider. There is a Tube packaged with it. Normal operation is limited to 200MHz. 8 terminations have been recorded. With a supply voltage of 1.5V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 1.425V~3.6V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. The gadget belongs to the 6C family of clock buffers. The maximum supply voltage (Vsup) has been set to 3.6V. We are able to produce 4 true outputs.
PI6C49X0204CWIE Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI6C49X0204CWIE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C49X0204CWIE Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2016 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 1.425V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Family | 6C |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 5 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 5 ns |
| fmax-Min | 200 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.25 ns |
| Number of True Outputs | 4 |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |