8SLVS1118NLGI OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 48-VFQFN Exposed Pad. This package is packaged in the form of a Tube. For normal operation, 2GHz is the maximum value. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution) is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 2.375V~2.625V 3.135V~3.465V volts. There is a value of LVDS, LVPECL as the output.
8SLVS1118NLGI FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
8SLVS1118NLGI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8SLVS1118NLGI Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V 3.135V~3.465V |
| Output | LVDS, LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2GHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:18 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |