PI6CB18801ZLIEX Overview48-VFQFN Exposed Pad case is available for the cut smart buffer. In case Tape & Reel (TR), the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 125MHz. A total of 48 terminations have been found in it. The supply voltage of 1.8V is capable of providing high efficiency. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Clock Buffer. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C TA. In general, it should be able to work with a power source of 1.7V~1.9V volts. The electronic gadget belongs to the 6C family. It is possible to have 16 true outputs.
PI6CB18801ZLIEX Features48 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C TA degrees
PI6CB18801ZLIEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6CB18801ZLIEX Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2018 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | Clock Buffer |
| Voltage - Supply | 1.7V~1.9V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 125MHz |
| Family | 6C |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | HCSL |
| Ratio - Input:Output | 2:12 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 4.5 ns |
| Number of True Outputs | 16 |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |