PI6LC48P0201LE Overview20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. In it, there are 20 terminations. Clock program provides 3.3V volts. Clock program contains a total of CLOCK GENERATOR, OTHER peripheral ICs, uPs, and uCs. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 170MHz. The operating temperature is varied over a range of -40°C~85°C TA. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 2.375V~2.625V 2.97V~3.63V. Its primary purpose is Ethernet. As the output, LVPECL should be used. There is a series number HiFlex™ associated with the part.
PI6LC48P0201LE FeaturesMounting Type: Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVPECL
PI6LC48P0201LE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6LC48P0201LE application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Series | HiFlex™ |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Output | LVPECL |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Frequency (Max) | 170MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 27.2MHz |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Ethernet |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |