PI6LC48P0201LIE OverviewThe package Tube contains it. In a 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)-shaped case, it comes. The recommended mounting type is Surface Mount. As far as terminations are concerned, there are 20. Voltage is provided by the part at 3.3V. Running NOT SPECIFIED utilizes this part's peak reflow temperature. There are CLOCK GENERATOR, OTHER user processors, user controllers, or peripheral integrated circuits on this device. On the device, there are 1. For normaloperation, 170MHz is the maximum frequency. Variations are made in the range of operating temperature -40°C~85°C TA. The component can supply a voltage of 2.375V~2.625V 2.97V~3.63V. The main purpose of the component is Ethernet. The output will be LVPECL. Ideally, it should be mounted with Surface Mount. Devices with 20 pins are designed. Voltage should be kept at 2.5V. The number HiFlex™ refers to the series of the part. Circuits application can maintain 2 outputs. The supply current of this part can be set to 110mA.
PI6LC48P0201LIE FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): NOT SPECIFIED
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVPECL
with 20 Pins
operate supply voltage at the range of 2.5V
PI6LC48P0201LIE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6LC48P0201LIE application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 190.990737mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | HiFlex™ |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Output | LVPECL |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 110mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Frequency (Max) | 170MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 27.2MHz |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Max Duty Cycle | 52 % |
| Main Purpose | Ethernet |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |