PI74AVC16835A OverviewPI74AVC16835A FeaturesPI74AVC16835A ApplicationsThere are a lot of NXP
PI74AVC16835A Universal Bus Functions applications.
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
| Manufacturer Part Number | ECX09D5AHA-K |
| Manufacturer | Cutler Hammer, Div of Eaton Co |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74AVC |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Base Part Number | 74AVC16835 |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Current - Output High, Low | 12mA 12mA |
| Logic Type | Universal Bus Driver |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |