SN74ABT16600DLRG4 Overview56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) contains this file. Tape & Reel (TR) is how it's packaged. Flexible 18-Bit circuits are used to achieve its superior performance. A Universal Bus Transceiver logic type is used in this electrical device. In this case, the electronic part is mounted in the direction of Surface Mount. Over -40°C~85°C, the operating temperature should be higher. High/Low output currents allow 32mA 64mA to have a maximum design flexibility. As part of the 74ABT series, it is a type of FPGA. Powered by 4.5V~5.5V, it operates on a voltage of V. The 74ABT16600 family is comprised of it. The 56 termination is a practice in which a transmission line is terminated with an impedance matching device at the end of the line in order to match the characteristic impedance of the line. Normal operation requires an output voltage above 5V. 56 pins are present in the device. It is designed with 18 Bits. It is possible to terminate a transmission line with a device that matches the line's characteristic impedance, known as 2 terminations. The electronic part is mounted in Surface Mount-direction. It has 56 pins. In the family of ABT devices, this electronic device belongs. Powered by 5V batteries, it operates on a 12V system. NEGATIVE EDGE is used with the trigger. Because of its reliable performance, this device is an excellent choice for TAPE AND REEL. In addition to this, WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION; WITH CLOCK ENABLE is another characteristic of it. A maximum amount of design flexibility can be achieved with 64mA due to its output current. There is a voltage of 5V applied to the supply voltage of this electrical part. The outputs are configured with 18.
SN74ABT16600DLRG4 Features 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74ABT series
74ABT16600 family
56 pin count
56 pins
5V power supplies
18 outputs
SN74ABT16600DLRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74ABT16600DLRG4 Universal Bus Functions applications.
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 689.999043mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74ABT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Additional Feature | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION; WITH CLOCK ENABLE |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | 74ABT16600 |
| Pin Count | 56 |
| Number of Outputs | 18 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 64mA |
| Number of Bits | 18 |
| Propagation Delay | 4.7 ns |
| Family | ABT |
| Logic Function | Transceiver |
| Direction | Bidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Max I(ol) | 0.064 A |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 4.9 ns |
| Trigger Type | NEGATIVE EDGE |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 36mA |
| Translation | N/A |
| Height Seated (Max) | 2.79mm |
| Width | 7.49mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |