PI7C9X1172BLE OverviewIt is a part of the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. This packaging has a Tube-shape, making it convenient to carry around. It should work as long as you use a 1.8V 2.5V 3.3VV power source. This number is part of the PI7C9X1172 family. To operate, 28 pins are required. A number of 2 channels are available at the moment. The supply voltage can be raised to 3.3VV without causing damage.
PI7C9X1172BLE FeaturesPI7C9X1172BLE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI7C9X1172BLE Controllers Interface ICs applications.
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
Remote transmission formatter
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Weight | 402.988471mg |
| Packaging | Tube |
| Published | 1997 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Base Part Number | PI7C9X1172 |
| Function | Bridge, I2C/SPI to UART |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | UART |
| Max Supply Voltage | 3.3V |
| Memory Size | 64B |
| Data Rate | 20 Mbps |
| Protocol | I2C |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |