PIC24FJ16GA002-I/SO OverviewIn a 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, the MCU is available. 21 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 16-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. PIC® 24F series components make up this electrical component. 16KB 5.5K x 24 is the size of its program memory. A PIC Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. 28 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 16-bit manner. DMA channels number NO. 16kB is the memory size of the part. The base part number PIC24FJ16GA002 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 32MHz. Located on the chip are 28 pins. There are 28 pins on it. In this device, there is a PIC CPU embedded within it. A total of 10 channels of ADC are available on this device. The device uses 5 PWM channels. There are 2 I2C channels included in the part, which has been designed for the purpose.
PIC24FJ16GA002-I/SO Features28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
PIC24FJ16GA002-I/SO ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
PIC24FJ16GA002-I/SO Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 24F |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 32MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC24FJ16GA002 |
| Pin Count | 28 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | I2C, IrDA, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 21 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 5.5K x 24 |
| Connectivity | I2C, PMP, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 10x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| ROM (words) | 16384 |
| CPU Family | PIC |
| Number of ADC Channels | 10 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Height | 2.35mm |
| Length | 17.9mm |
| Width | 7.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |