![]()
Add to cart |
The book is also accompanied by a case, which only adds to the value of the book. The mounting type recommended by the manufacturer is Surface Mount. It has been embedded with a 80-LQFP case as well. With 4 channels, the device is equipped. The Audio Signal Processor functions in this part are included for your reference. There is a Consumer Audio version of the device. There is a supply of votage within 1.8V 3.3V days of ordering. -40°C~85°C TA is the temperature range for this device. The number of terminations on the chip is 80. Similar parts can be found by searching for the ADAV4601 family. Refer to the following specifications for the device: 28 b. On the chip, 80 pins are accessible. In order to sort a part based on its consumer IC type, CONSUMER CIRCUIT can be used. It is important that the minimum supply voltage (Vsup) for this part is greater than 3V. This part of the family is called the Other Consumer ICs family. At 1.83.3V volts, it can provide voltage. Surface Mount mounts it. A SigmaDSP? series electrical component is represented by this. 115mA is its supply current.
With 80-LQFP channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
operate supply current at 115mA
There are a lot of Analog Devices Inc. ADAV4601BSTZ Audio Special Purpose applications.
Recording Systems
effects processors
Replacement of DIR1703
digital mixing consoles
Mobile computing
A/V RECEIVERS
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Telecom Systems
Car or Mobile Audio System
DVD, CD, DAT, AND MD PLAYERS
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Weight | 639.990485mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | SigmaDSP® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Consumer Audio |
| Max Power Dissipation | 674mW |
| Voltage - Supply | 1.8V 3.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADAV4601 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | I2C |
| Operating Supply Current | 115mA |
| Resolution | 3.5 B |
| Specifications | 28 b |
| Number of Converters | 6 |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height | 1.45mm |
| Length | 14.2mm |
| Width | 14.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | Tray |
| Product Status | Audio Signal Processor |
| Function | Consumer Audio |
| Applications | 4 |
| Number of Channels | I²C |
| Interface | 1.8V, 3.3V |
| Voltage - Supply | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Operating Temperature | 28 b |
| Specifications | Surface Mount |
| Mounting Type | 80-LQFP |
| Package / Case | 80-LQFP (14x14) |
| Supplier Device Package |