PT8A2647WE OverviewSensor and detector interface is packaged wSensor and detector interfaceh materials from Tube.For the purpose of saving space, the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package is used.The Infrared (IR) type provides superior performance as it is a type of Infrared (IR).As a mounting technique, Surface Mount is utilized.A temperature of -20°C~70°C should be maintained during operation to avoid unnecessary cooling.Signals are prevented from reflecting off 16 terminations.With a supply voltage of 5V, it operates.With a supply current of 120μA, it is permitted to be used.The software is optimized for operation at the power supplies of 5V.
PT8A2647WE FeaturesWith 5V channels
PT8A2647WE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PT8A2647WE applications of sensor and detector interfaces.
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
| Factory Lead Time | 19 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -20°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Infrared (IR) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Current - Supply | 120μA |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |