ZSSC4151CE1B OverviewSensor and detector interface is packaged with the materials of Wafer Pack.Die pacakge is used for space saving.As a type of Signal Conditioner, it is able to provide superior performance.The technique of Surface Mount is employed as its mounting type.The operating temperature should be kept at -40°C ~ 150°C (TA) to avoid unnecessary cooling process.Sensor and detector interface adopts Analog as Sensor and detector interfaces input type.Sensor and detector interface uses 1-Wire®, I²C as Sensor and detector interfaces output type.Improved efficiency can be realized when the operating supply current is kept at 5.5 mA.Sensor and detector interface is allowable to use wSensor and detector interfaceh the supply current of 7 mA.This electronic device classified into the subcategory of Interface ICs is designed based on unique techniques.1 Channel channels are built for data transmission.Sensor and detector interface is used in applications at supply voltage of 5 V.Sensor and detector interface employs Die as Sensor and detector interfaces supplier device package.Sensor and detector interface is able to control the output current of 5 mA.As a member of Automotive, AEC-Q100 series, it provides the designer with an extremely efficient and reliable device for use in a wide variety of applications.
ZSSC4151CE1B Featuresoperate temperature at the range of 5.5 mA
ZSSC4151CE1B ApplicationsThere are a lot of Renesas
ZSSC4151CE1B applications of sensor and detector interfaces.
Security system intrusion detection
Automatic doors
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Die |
| Supplier Device Package | Die |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tray |
| Mfr | Renesas |
| Product Status | Active |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 4347 |
| Manufacturer | Renesas Electronics |
| Brand | Renesas Electronics |
| RoHS | Details |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| Interface Type | I2C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TA) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Wafer Pack |
| Type | Signal Conditioner |
| Subcategory | Interface ICs |
| Output Type | 1-Wire®, I²C |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Operating Supply Current | 5.5 mA |
| Output Current | 5 mA |
| Input Type | Analog |
| Current - Supply | 7 mA |
| Reference Type | Internal |
| Product Type | Sensor Interface |
| Input Voltage | 5 V |
| Product Category | Sensor Interface |
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Length | 0 mm |