PTN3310D,118 OverviewPackage 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) includes it.This package has the format of Tape & Reel (TR).Level translators uses Differential as level translatorss output configuration.Level translators has the translator type Mixed Signal.The electronic part is mounted in a way that corresponds to Surface Mount.Unidirectional is the type of channel for this electrical device.Operation is performed at -40°C~85°C TA.To achieve its exceptional flexibility, it relies on 1 circuits.To end a transmission line, there are 8 types of termination that can be used.A series of related parts can be determined from the base part number PTN3310.A supply voltage of 3.3V is used to power the device.Pin count is 8.The design of this electronic part contains 1 bits.Powered by a 3.3V battery, it can run for an extended period of time.In order to function normally, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V.
PTN3310D,118 Features8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 circuits
8 pin count
3.3V power supplies
PTN3310D,118 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
PTN3310D,118 voltage translators & level shifters applications.
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | PTN3310 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Differential |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Bits | 1 |
| Data Rate | 800Mbps |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Channel Type | Unidirectional |
| Output Signal | PECL |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | LVDS |
| Output Latch or Register | NONE |
| Delay-Max | 3 ns |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |