SN74AUP1T58YFPR OverviewLevel translators is integrated into the 6-XFBGA, DSBGA package.Level translators is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The output it is configured with uses Single-Ended.The translator type of this electrical device is Voltage Level.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The Channel type of this electrical device is Unidirectional.The operating temperature is -40°C~85°C TA.1 circuits are used to achieve its superior flexibility.There are 6 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.According to the base part number 74AUP1T58, its related parts can be founded.Level translators is powered from a supply voltage of 2.5V.Level translators is equipped wLevel translatorsh 6 pin count.Level translators is a type of FPGA belonging to the 74AUP series.Level translators is designed wLevel translatorsh 6 pins.This electronic part is designed with 1 Bits.Level translators supports the maximal supply voltage of 3.6V.Level translators operates wLevel translatorsh the minimal supply voltage of 800mV.The VCCA supply rail is configured from 1.8V~2.7V.The VCCB supply rail is configured from 2.3V~3.6V.The number of channels is growing strong/weak: 3.Level translators consumes 500nA of quiescent current wLevel translatorshout being affected by external factors. Configurable Gate Logic Functions can be ensured when operating.
SN74AUP1T58YFPR Features6-XFBGA, DSBGA package
1 circuits
6 pin count
74AUP series
6 pins
SN74AUP1T58YFPR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74AUP1T58YFPR voltage translators & level shifters applications.
Enterprise and communications
Industrial
Personal Electronics
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-XFBGA, DSBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AUP |
| JESD-609 Code | e1 |
| Feature | Configurable Gate Logic Functions |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74AUP1T58 |
| Pin Count | 6 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Single-Ended |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 800mV |
| Nominal Supply Current | 900nA |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 4.7 ns |
| Quiescent Current | 500nA |
| Turn On Delay Time | 10 ns |
| Logic Function | Translator |
| Output Characteristics | PUSH-PULL |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| High Level Output Current | -4mA |
| Channel Type | Unidirectional |
| Low Level Output Current | 4mA |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.8V~2.7V |
| Voltage - VCCB | 2.3V~3.6V |
| Height | 500μm |
| Length | 1mm |
| Width | 1.4mm |
| Thickness | 500μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |