PTN36043BXZ OverviewThis power buffer comes in a convenient 18-XFQFN Exposed Pad package for convenient transportation.There are Tape & Reel (TR) packages available for this power buffer, which means it is ready for shipping.An easy-to-adjust universal mout is included with the Surface Mount.As far as types are concerned, this is just a typical Buffer, ReDriver.For the purpose of working, this op amp buffer requires 1.7V~1.9V voltage.As a result, 2 channels work together to maintain the quality of output.Input of Differential is enabled by it.It is recommended that the operating temperature be set to -40°C~85°C in order to prevent any malfunctions.An operational amplifier buffer like this is targeted at USB and other applications as well.Basically, it's a 113mA op amp buffer.
PTN36043BXZ Features2 channels.
Mainly used in USB.
PTN36043BXZ ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
PTN36043BXZ Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-XFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Applications | USB |
| Voltage - Supply | 1.7V~1.9V |
| Number of Channels | 2 |
| Current - Supply | 113mA |
| Input | Differential |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output De-Emphasis |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |