PTN36241GHXAZ OverviewPackaging is convenient because power buffer comes in 12-XFQFN.Power buffer is ready to ship in a package of Tape & Reel (TR).A universal mount that's easy to adapt.Type-wise, this is a Buffer, ReDriver.To operate, this op amp buffer needs 1.7V~1.9V voltage.In order to maintain a high standard of output, 2 channels cooperate together.It is recommended to set the operating temperature to -40°C~85°C TA to avoid any malfunctions.The operational amplifier buffer targets USB 3.0 applications and others.In this case, they are 105mA op amp buffers.
PTN36241GHXAZ Features2 channels.
Mainly used in USB 3.0.
PTN36241GHXAZ ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
PTN36241GHXAZ Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
Storage Area Networks
Industrial/Embedded PC
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-XFQFN |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Applications | USB 3.0 |
| Voltage - Supply | 1.7V~1.9V |
| Number of Channels | 2 |
| Current - Supply | 105mA |
| Data Rate (Max) | 5Gbps |
| Delay Time | 500ps |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output De-Emphasis |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |