PTN5150AHXMP OverviewThe package 12-XFQFN contains it. Carrying is easy with the Tape & Reel (TR)-shaped packaging. Keeping the temperature at -40°C~85°C will ensure reliable operation. The device should work as long as it is powered by a 2.7V~5.5VV power source. As a result, the 12 terminations are included in it. The supply voltage 3.3V allows for high efficiency. In the present time, there are a total of 2 channels available. There is a maximum supply voltage (Vsup) of 5.5V. Devices should be operated with a power supply voltage (Vsup) above 2.7V.
PTN5150AHXMP FeaturesPTN5150AHXMP ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
PTN5150AHXMP Controllers Interface ICs applications.
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Package / Case | 12-XFQFN |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2014 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 12 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N12 |
| Function | Controller |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Channels | 2 |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Adjustable Threshold | YES |
| Protocol | USB |
| Length | 1.6mm |
| Height Seated (Max) | 0.4mm |
| Width | 1.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |