QS4A201QG OverviewThis chip has a total of {0} terminations on it.
QS4A201QG FeaturesQS4A201QG ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
QS4A201QG Special Purpose Analog Switches applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QSOP |
| Number of Pins | 24 |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 17Ohm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 5 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 2 |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| Operating Supply Current | 3μA |
| Supply Type | Single |
| Off-state Isolation-Nom | 40 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 1Ohm |
| Switch-on Time-Max | 6.5ns |
| Switch-off Time-Max | 6ns |
| Length | 8.7mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.8mm |
| Thickness | 1.47mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |