AD8116JSTZ OverviewYou will find in this part {0} functions.
AD8116JSTZ FeaturesAD8116JSTZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8116JSTZ Special Purpose Analog Switches applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 128 |
| Weight | 614.986205mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Buffered |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Video |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 5V NEGATIVE SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD8116 |
| Pin Count | 128 |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5V |
| Min Supply Voltage | 5V |
| Operating Supply Current | 75mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DSP PERIPHERAL, CROSSBAR SWITCH |
| Clock Frequency | 5MHz |
| Max Output Voltage | 3V |
| Slew Rate | 300 V/μs |
| Supply Type | Dual |
| Bandwidth | 200MHz |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5V |
| Boundary Scan | NO |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5V |
| Low Power Mode | NO |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 16:16 |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±4.5V~5.5V |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |