QT112-IS OverviewPackaging materials from Tube are used. For mounting on the PCB, Surface Mount is used. The low package cost of 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) contributes greatly to its popularity in the electronic industry. A normal operation of the 2.5V~5.5V is ensured by providing a 2.5V~5.5V Supply Voltage. There is a need to use inputs of Up to 1. Standard grade applications fall under Type Buttons. Temperature -40°C~85°C should always be maintained during operation. Due to its excellent cost-to-performance ratio, the QProx™ Series represents a great value. In this system, 60μA is responsible for supplying the supply current. There is a 14 b resolution on the part. A LED driver's channel is Up to 1. There is a 8-SO package on the supplier's device.
QT112-IS Features8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
Up to 1 LED driver channels
QT112-IS ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
QT112-IS Capacitive Sensors applications.
Remote and Direct Liquid Level Sensor
High-resolution Metal Profling
Rain I Fog I Ice I Snow Sensor
Material Size Detection
Material Stack Height
Level Sensor for Liquids, including Conductive ones such as Detergent, Soap, and Ink
Collision Avoidance
Rain, Fog, Ice, Snow Sensor
Automotive Door and Kick Sensors
Compact Capacitive Keyboards
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Package | Tube |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | QProx™ |
| Published | 2004 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Buttons |
| Voltage - Supply | 2.5V~5.5V |
| Interface | - |
| Current - Supply | 60μA |
| Number of Inputs | Up to 1 |
| Resolution | 14 b |
| Proximity Detection | Yes |
| LED Driver Channels | Up to 1 |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| RoHS | Non-Compliant |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Interface | Serial |
| Operating Supply Current | 60 µA |
| Resolution | 1.75 B |
| Touchscreen | Capacitive |