QT60248-AS OverviewThe packaging uses materials from Tray. Using Surface Mount, it can be mounted on the PCB. Its low package cost accounts for much of 32-TQFP's popularity in the electronic industry. In order to ensure its normal operation, it needs the 3V~5.25V Supply Voltage. A Up to 24 input is used. Standard grade applications are classified as type Buttons. The temperature should always be kept at -40°C~105°C during operation. Featuring the best cost-down performance ratio on the market, the QMatrix™, QProx™ Series is the most cost-effective option. For this system, the supply current comes from 25mA Max. A part's resolution is 9 b. Drivers for LEDs have -- channels. The supplier device has the package 32-TQFP (7x7).
QT60248-AS Features32-TQFP package
-- LED driver channels
QT60248-AS ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
QT60248-AS Capacitive Sensors applications.
High-resolution Metal Profling
Rain I Fog I Ice I Snow Sensor
Material Size Detection
Material Stack Height
Level Sensor for Liquids, including Conductive ones such as Detergent, Soap, and Ink
Collision Avoidance
Rain, Fog, Ice, Snow Sensor
Automotive Door and Kick Sensors
Compact Capacitive Keyboards
Remote Control Trackpads
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Package | Tray |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tray |
| Series | QMatrix™, QProx™ |
| Published | 2016 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Buttons |
| Voltage - Supply | 3V~5.25V |
| Interface | SPI |
| Current - Supply | 25mA Max |
| Number of Inputs | Up to 24 |
| Resolution | 9 b |
| Proximity Detection | No |
| LED Driver Channels | -- |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |