QT511-ISSG OverviewPackaged in materials from Tape & Reel (TR). We use Surface Mount to mount it on the PCB. Despite its low package costs, 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) enjoys a significant amount of popularity in the electronic industry. 2.5V~5V's normal operation is guaranteed by the 2.5V~5V Supply Voltage. It uses 3 inputs. The Type Wheel is suitable for standard grade applications. Ensure that its operating temperature is always -40°C~85°C. Based on performance-cost ratios, the QSlide™, QWheel™ Series offers the best value. 750μA provides this system with its supply current. It has a 7 b resolution. A LED driver has a channel of --. This is built using terminations of the 14 axis. A 5V-volt supply always powers the component. Vsup must be greater than 2.5V for the supply voltage. The package for the supplier device is 14-TSSOP. When Vsup reaches 5.5V, the maximum supply voltage is reached.
QT511-ISSG Features14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
-- LED driver channels
QT511-ISSG ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
QT511-ISSG Capacitive Sensors applications.
Level Sensor for Liquids, including Conductive ones such as Detergent, Soap, and Ink
Collision Avoidance
Rain, Fog, Ice, Snow Sensor
Automotive Door and Kick Sensors
Compact Capacitive Keyboards
Remote Control Trackpads
Appliances
Navigation devices
Kiosks and POS terminals
E-reader
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT); |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | QSlide™, QWheel™ |
| Published | 2005 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Type | Wheel |
| Voltage - Supply | 2.5V~5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G14 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.5V |
| Interface | SPI |
| Current - Supply | 750μA |
| Number of Inputs | 3 |
| Resolution | 7 b |
| Proximity Detection | Yes |
| LED Driver Channels | -- |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |