RE46C122E16F OverviewMaterials from Tube are included in the package.A 16-DIP (0.300, 7.62mm) package can be used to save space.The Smoke Detector type is characterized by superior performance.This mount is based on the Through Hole technique.If possible, the operating temperature should be kept at -10°C~60°C in order to avoid unnecessary cooling.Ionization is the input type that is used.To prevent signal reflection off the ends of transmission lines, 16 terminations are utilized.By looking up its base part number, RE46C122, related electronic parts can be found.In this case, it is configured with a 1 function.This device operates with a voltage of 9V.There are 16-pins on the device, so it is an electronic device.There are specific purposes for the pins of the 16 component.Through Hole mounted in the way.This program uses the output type Voltage.Sensor and detector interface is possible to improve efficiency by maintaining the operating supply current at 9μA.Using a supply current of 9 µA, it can be used.If the supply voltage exceeds 12V, a failure will occur.When failure occurs, it is likely that the supply voltage will be below 6V.An electronic device classified under the subcategory of Sensors is designed using a unique formulation.This voltage is used in applications with a supply voltage of 6, 12 V.In this case, 16-PDIP serves as the supplier device package.With its membership in the - series, it is able to provide the designer with a device that is extremely efficient and reliable for use in a wide variety of technological applications.
RE46C122E16F FeaturesWith 9V channels
operate temperature at the range of 9μA
RE46C122E16F ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
RE46C122E16F applications of sensor and detector interfaces.
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
Mobile Devices
| Factory Lead Time | 25 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| Supplier Package | PDIP |
| Minimum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Output Signal Type | Temporal Tone |
| Maximum Operating Supply Voltage | 12 V |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | + 60 C |
| Minimum Operating Temperature | - 10 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | RE46C122 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -10°C~60°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| Series | - |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Termination | Through Hole |
| Type | Smoke Detector |
| Subcategory | Sensors |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 9V |
| Base Part Number | RE46C122 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Voltage |
| Operating Supply Voltage | 6, 12 V |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 6V |
| Operating Supply Current | 9μA |
| Nominal Supply Current | 5μA |
| Input Type | Ionization |
| Current - Supply | 9 µA |
| Nominal Input Voltage | 17V |
| Product Type | Smoke Detectors |
| Operating Temperature Range | - 10 C to + 60 C |
| Sensing Method | Ionization |
| Supply Current | 5 uA |
| Product Category | Smoke Detectors |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |